Mechanizmy do rolet rzymskich

Rolety rzymskie cieszą się rosnącą popularnością. Opuszczone zasłony posiadają gładką powierzchnię, ale specjalny system składania sprawia, że podnoszony materiał układa się w estetyczne fałdy. Dla najlepszego efektu i wygody użytkowania, należy w przemyślany sposób dobierać mechanizmy do rolet rzymskich. Odpowiednio dopasowany system sprawi, że zasłony będą funkcjonalnym akcesorium. Ich niebanalny wygląd podkreśli charakter większości modnych wnętrz. Jakie rolety warto wybrać?

Rodzaje mechanizmów składania

Wśród popularnych mechanizmów do rolet rzymskich pojawiają się systemy sznurkowe, łańcuszkowe i elektryczne. Wśród zalet pierwszego spośród wymienionych pojawia się niewielki rozmiar i możliwość zawieszenia na ramie okiennej. Systemem składania operuje się za pomocą sznurka, z którym połączone są linki przechodzące pionowo przez kolejne fałdy materiału. Większość kompletów zaopatrzona jest w możliwość zatrzymywania zwijania rolety na dowolnej wysokości. Zwykle dokonuje się tego, pociągając sznurek w bok. To jedno z najtańszych rozwiązań. Jest chętnie wybierane również ze względu na możliwość stworzenia modeli z łukiem.

Mechanizmy do rolet rzymskich łańcuszkowe to również niewielkie systemy, które można zamontować na wiele sposobów. Przyczepiane są zarówno do ścian i sufitów, jak i ram okiennych. Zwijanie zasłony zachodzi poprzez pociąganie za łańcuszek, który napędza rolki ukryte w aluminiowej kasetce. Na te ostatnie nawijane są linki przechodzące przez materiał. Zaletą takich systemów jest również specjalna konstrukcja zapewniająca równomierne podciąganie rolety na całej szerokości. Za atut tego rozwiązania uznaje się również możliwości dopasowania koloru łańcuszka do aranżacji.

Kto powinien zdecydować się na system elektryczny?

Elektryczny mechanizm do rolet rzymskich to doskonałe rozwiązanie w przypadku rolet umieszczonych w trudno dostępnych miejscach. W kasetce z rolkami nawijającymi sznurki umieszczony jest silnik. Możliwe jest uruchamianie go za pomocą włącznika na ścianie lub bezprzewodowego pilota. Większość systemów z tej kategorii gwarantuje wygodę i cichą pracę. To również dobra opcja w przypadku dużych okien i ciężkich rolet.

Mechanizmy do rolet rzymskich powinny być dopasowane do zapotrzebowania użytkowników i zapewniać im komfort. W przypadku niewielkich i łatwo dostępnych okien warto decydować się na systemy manualne. Elektryczne sprawdzą się w domach z systemami inteligentnego zarządzania. Modne rolety z wygodnym w obsłudze mechanizmem z pewnością okażą się korzystnym wyborem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here