Najmodniejsze sposoby wykończenia elewacji w 2019 roku - bądź na czasie!

Współczesne elewacje coraz częściej łączą kilka rodzajów materiałów i nie są to już budynki w całości pokryte tynkiem, a jeśli tak jest stosuje się kontrastującą kolorystykę. Najmodniejsze elewacje w 2019 roku łączą więc tynk, panele drewnopodobne, kamienie elewacyjne, a także cegłę klinkierową w różnych konfiguracjach. Postanowiliśmy przedstawić wam bieżące trendy, być może znajdziecie wśród nich inspirację.

Tynk w połączeniu z panelami drewnopodobnymi i przeszkleniami – energooszczędność jest w modzie 

Pierwszą propozycją wśród trendów 2019 roku jest połączenie tynku z panelami drewnopodobnymi i przeszkleniami. Takie wykończenie stosuje się często w przypadku domów energooszczędnych i pasywnych. Tutaj niezwykle istotne znaczenie mają odnawialne źródła energii. Dlatego jedna ze ścian w całości zostaje pokryta nieotwieralnymi szybami, a na brzegach i w przestrzeniach międzyokiennych stosuje się wykończenie panelami drewnopodobymi. Bardzo popularne są panele wykonane z włóknocementu, który jest materiałem nienasiąkliwym i doskonale nadaje się na elewację. Jeśli chodzi o rodzaj tynku to zastosowanie ma najbardziej trwały i odporny na zabrudzenia tynk silikonowy.    

Tynk w połączeniu z kamieniem elewacyjnym i drewnem – styl górskiej posiadłości 

Jeśli mamy do czynienia ze ścianami trzywarstwowymi możemy stosować tynk grubowarstwowy. Z kolei domy szkieletowe wymagają zastosowania lekkich materiałów, zatem tynki cienkowarstwowe sprawdzają się doskonale. Ponadto takie tynki zdecydowanie szybciej się nakłada, dlatego stosuje się je obecnie na wszystkich typach ścian. Chcąc stworzyć domek w górskim stylu, ale nie decydując się na dom z bali, można wykorzystać kamień elewacyjny i drewno. Taka elewacja należy również do grona najmodniejszych w tym roku. Kamienie elewacyjne są montowane na specjalnych kotwach, ale jeśli stosuje się mniejsze i lżejsze kawałki kamienia można elementy elewacji upiększyć stosując do przyklejania kamienia standardową zaprawę. Świetnie wyglądają filary wykończone w ten sposób. Tu najczęściej łączy się pionowe wykończenia w kamieniu i poziome w drewnie, choć można spotkać się z tym samym kierunkiem wykonywania elewacji, np. kiedy cokół pokryty jest kamieniem elewacyjnym, a brzegi domu i przestrzenie pomiędzy oknami drewnianymi panelami świerkowymi, sosnowymi bądź wykonanymi z drewna egzotycznego. Dzięki temu można stworzyć styl górskiej posiadłości.       

Tynk w połączeniu z cegłą klinkierową – namiastka rustykalnego stylu wśród wielkomiejskiego zgiełku

Kolejną możliwością efektownego i modnego wykończenia elewacji jest połączenie tynku z cegłą klinkierową. Tu można zdecydować się na pokrycie całej werandy w klinkierze, albo zdecydować się na pokrycie elewacji tym materiałem pomiędzy oknami. Warto zauważyć, że cegłę klinkierową można z powodzeniem zastąpić lżejszą płytką klinkierową, co sprawdzi się w przypadku ścian dwuwarstwowych i jednowarstwowych. Szeroka gama kolorystyczna sprawia, że można znaleźć rozwiązanie dopasowane do potrzeb. Patrząc jednak na bieżące trendy kolorystyczne, najlepszym i ponadczasowym wyborem wydaje się być klinkier w tradycyjnym brązowo-czerwonym kolorze, a także czarnym bądź szarym. 

Tynk malowany w geometryczne wzory – biel z czernią lub biel z grafitem 

Naszą ostatnią propozycją jest tynk malowany w geometryczne wzory. Jeśli tynk, to obecnie tylko niejednolity. Domy wykończone w całości w jednym kolorze są absolutnie passe. Najmodniejszymi połączeniami kolorystycznymi są beż z czarnym bądź beż z grafitowym. Geometryczne podkreślenie odrzwi, cokołu, kolumn, bądź całego frontu sprawia, że elewacja staje się bardziej reprezentacyjna. Oczywiście połączenie dwóch kontrastujących barw można zastosować również w przypadku cegły klinkierowej i elewacji całkowicie pokrytej w cegle. 

Modna elewacja powinna być jednocześnie ponadczasowa i takie są właśnie przedstawione propozycje, które chętnie wybierane są w 2019 roku. W przypadku każdego materiału trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu zarówno jego, jak i ściany zewnętrznej do wykonywania pracy. W przypadku kamienia, jak i drewna nie można zapomnieć o potrzebnej impregnacji.   

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here