Jeśli chce się stworzyć namiastkę wersalskich ogrodów przy swoim domu, to nic nie stoi na przeszkodzie. Ogrody francuskie cieszą się coraz większą popularnością, a to za sprawą dokładnego rozplanowania nasadzeń, symetrycznego cięcia żywopłotu, przy użyciu nożyc akumulatorowych. Najistotniejsze jest stworzenie przestrzeni pełnej harmonii i symetrii, zatem znacznego uporządkowania. Jakie elementy muszą znaleźć się w ogrodzie francuskim? Oto nasze propozycje.
Altana na środku ogrodu i umieszczone wokół niej ścieżki i ławeczki
We francuskim ogrodzie nie brakuje elementów małej architektury. Dlatego nie może zabraknąć w nim niewielkiej altany. Może to być okrągły budynek ze stożkowatą wierzą, przywodzący na myśl styl romański. Można również postawić na oranżerię i wybrać do niej bogato zdobione meble ogrodowe w stylu retro. Nie bez znaczenia jest również wykonanie fontanny w ogrodzie, która stanowi urozmaicenie ogrodowej architektury. Niemniej jednak największą wagę trzeba przywiązywać do doboru odpowiedniej roślinności.
Kwiaty do francuskiego ogrodu – chłodna kolorystyka fioletu, błękitu i różu
Wybierając kwiaty do ogrodu we francuskim stylu można pokusić się o lawendę, charakterystyczną dla regionu Francji zwanego Prowansją. Tu również sprawdzą się doskonale pnące róże, a także zwisające glicyny. Warto wybrać pergolę i to ją obsadzić wybranym gatunkiem kwiatów. Poza tym doskonała do francuskiego ogrodu będzie również kocimiętka, szałwia, czy tawuka. Wszystkie kwiaty powinny być utrzymane w kolorach fioletu, różu, jasnego błękitu i bieli, gdyż właśnie takie najlepiej prezentować się będą w romantycznym, francuskim ogrodzie. Oczywiście przysadzeniu należy kierować się stanowiskiem, jakie preferują dane rośliny i odpowiednią przygotować glebę ogrodową. Warto zauważyć, że rośliny pnące mogą podlegać przycinaniu, podobnie zresztą jak wybrane do francuskiego ogrodu byliny, które mają tendencję do znacznego krzewienia się. Aby zachować geometryczną formę, warto zaadaptować w ogrodzie duże okrągłe donice, najlepiej kamienne i posadzić w niech rośliny jednoroczne, np. bratki czy niezapominajki.
Formowane żywopłoty, drzewa liściaste i iglaste
Cechą charakterystyczną ogrodu francuskiego jest stworzenie zielonego labiryntu na bazie przycinanego żywopłotu. W jego sercu może znaleźć się altana. Oczywiście takie rozwiązanie przeznaczone jest do dużych ogrodów, jednak można stworzyć wersję w miniaturze. Na żywopłoty najlepiej nadają się bukszpany, które lubią przycinanie i świetnie się do tego nadają. Można wybrać również graby, cisy, a także jałowce. Przycinanie należy wykonywać cyklicznie, aby zachować wybraną formę kulistą lub stożkowatą. Do tego celu doskonale nadają się nożyce akumulatorowe do żywopłotu, które jednocześnie są urządzeniem ekologicznym, gdyż nie emitują spalin. Świetnym wyborem są również nożyce akumulatorowe do trawy. Przycinanie trawy na odpowiednią wysokość jest w ogrodzie francuskim niezbędne. Najlepiej sprawdzą się gatunki traw odporne na deptanie, czyli sportowe. Można również wybrać także gatunki typowo ogrodowe, przycinane na długość 4-5 cm. Obok formowanych żywopłotów, czyli topiar mogą znaleźć się partery ogrodowe, czyli rabaty wypełnione jednorocznymi drobnymi i kolorowymi kwiatami. Obok żywopłotów przy alejkach doskonale sprawdzą się szpalery z formowanych cisów, czy jałowców, zwane boskietami i tworzące efekt większej intymności w ogrodzie.
Elegancki warzywnik w formowanym ogrodzie
W przycinanym ogrodzie warto postawić również podwyższone, prostopadłościenne grządki, a w nich zasadzić zioła charakterystyczne dla Francji, które jednocześnie będą doskonałym dodatkiem do potraw. Zatem na grządkach nie może zabraknąć przypraw prowansalskich, a więc tymianku, rozmarynu i szałwii. Podobnie w przypadku większej ilości insektów można hodować w nich bazylię, cząber, miętę pieprzową czy też majeranek. Dzięki takiemu zestawowi w ogrodzie będzie unosił się przyjemny zapach.
Stworzenie formowanego ogrodu w stylu francuskim wymaga poświęcenia czasu na częste przycinanie. Niewątpliwie jednak ogród stanie się prawdziwą wizytówką okolicy.