Podkaszarki akumulatorowe – idealny sposób na poskromienie bujnej trawy

0
1611

Każdy właściciel ogrodu marzy o tym, by jego trawnik był idealnie przystrzyżony. Osiągnięcie takiego rezultatu wymaga nie tylko samozaparcia, regularnej pracy w ogrodzie, ale również właściwych narzędzi. Niekiedy nie wystarczy zwykła kosiarka. Jaki sprzęt powinien znaleźć się w przydomowej szopie na narzędzia? Czy tradycyjna kosiarka z koszem na trawę, którą pchamy przed sobą, stawiając krok za krokiem, nam wystarczy? Jakie warunki uniemożliwiają korzystnie z niej i wymuszają na nas posiadanie dodatkowego sprzętu? Na te i inne pytania postaramy się znaleźć odpowiedzi w poniższym artykule. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o koszeniu ogrodu, to jesteście we właściwym miejscu. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Podkaszarka akumulatorowa – do jakiego ogrodu?

Zarówno kosa spalinowa, jak i podkaszarka akumulatorowa to sprzęt, który może przydać się w ogrodzie o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu. Jeśli na naszej działce można znaleźć skarpy, doły, rowy lub roślinność jest posadzona blisko siebie (np. odległość między pniami drzew nie pozwala na wjechanie między nie tradycyjną kosiarką), to mobilna, wygodna i zwrotna podkaszarka akumulatorowa lub kosa spalinowa to coś, czego potrzebujemy. Dzieje się tak z prostego powodu – tradycyjna kosiarka na kółkach, którą pchamy przed sobą, jest jednak ograniczona w pewnych aspektach. Trudno jest ją pchać pod górę, a na wybojach może stępić noże, które zaryją o ziemię. Nad podkaszarką akumulatorową i kosą spalinową mamy większą kontrolę, pozwala ona kosić trawę na nierównym terenie, a także w miejscach trudnodostępnych, okazuje się więc przydatna w niejednym ogrodzie.

Podkaszarka akumulatorowa czy kosa spalinowa?

W tym artykule naprzemiennie używamy określenia podkaszarka akumulatorowa oraz kosa spalinowa. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, jaka jest różnica między tymi dwoma narzędziami – o tym właśnie przeczytacie w poniższym akapicie. Kosa spalinowa polecana jest do pracy bardziej wymagającej, za jej pomocą możemy skosić dużą powierzchnię działki, a także poradzić sobie z naprawdę gęstą i wysoką trawą. Z kolei podkaszarka zasilana akumulatorem nie jest ani tak wytrzymała, ani nie posiada równie dużej mocy. Praca z nią polecana jest do ogrodów o średniej wielkości, ponieważ baterię trzeba będzie doładować szybciej niż uzupełnić mieszankę paliwową w kosie spalinowej. Jednocześnie wersja akumulatorowa jest bardziej ekologiczna – komu więc dobro środowiska leży na sercu, ten pewnie chętniej zdecyduje się właśnie na ten model podkaszarki.

Żyłka czy noże?

Podkaszarka akumulatorowa może mieć różną średnicę (od 20 do 45 centymetrów). Im większa średnica, tym szybciej powinniśmy uporać się z koszeniem, jednak należy również pamiętać, że zbyt szeroką podkaszarką nie dostaniemy się w trudnodostępne miejsca. Jednocześnie niektórzy twierdzą, że większa średnica wpływa negatywnie na jakość koszenia (jest ono jakoby mniej precyzyjne). Warto się też zastanowić, czy potrzebujemy podkaszarki, która jest wyposażona w żyłkę czy w noże. Podkaszarka z żyłką jest stosowana przy koszeniu trawy niezbyt grubej i gęstej (np. przy chodniku lub klombach), gdy teren jest gęsto porośnięty grubymi chwastami, to z takimi przeszkodami lepiej poradzi sobie podkaszarka wyposażona w metalowe noże.

Kosa spalinowa – jaka moc i ciężar?

Jeśli mamy duży ogród i potrzebujemy kosy spalinowej, to kupując takie urządzenie, sprawdźmy jaką mocą dysponuje silnik. Im większa moc, tym szybciej możemy ukończyć pracę oraz kosić bez robienia przerw większe połacie terenu. Możemy wybierać między kosami spalinowymi o mocy od 450KW do 3KM. Pamiętajmy również, żeby zwrócić uwagę na ciężar urządzenia. Większość z nich zawieszamy na specjalnych szelkach, dzięki czemu jego waga rozkłada się pomiędzy nasze ręce i plecy. Jeśli urządzenie będzie ciężkie, to długotrwała praca może okazać się dla nas nie do wykonania. Miejmy to na uwadze, ponieważ również od nas zależy to, jak przebiegała będzie praca z podkaszarką lub kosą spalinową.

Jak poskromić bujną trawę?

Do poskromienia bujnej trawy nie zawsze wystarczy tradycyjna kosiarka. Zwłaszcza gdy teren działki jest nierówny, albo gęsto porośnięty drzewami, pomiędzy którymi trzeba manewrować. Wtedy przyda nam się podkaszarka akumulatorowa (do mniejszej powierzchni) lub kosa spalinowa (do większej działki). Parametry tych urządzeń, na które trzeba zwrócić uwagę, wymieniliśmy w powyższych akapitach. Mamy nadzieję, że czytaliście uważnie – jeśli tak, to nic nie powinno stać na przeszkodzie przed wyborem odpowiedniego urządzenia do Waszego ogrodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here