Niska cena pościeli jest kusząca dla wielu osób. Niestety szybko okazuje się, że jest nietrwała i trzeba zakupić nową. Jeśli zliczy się wszystkie wydatki w ciągu roku to może się okazać, że jednak nie warto oszczędzać, tym bardziej, że to pozorna oszczędność i zainwestować w tę wysokiej jakości. Postaramy się przedstawić argumenty, które przekonają Cię, że zakup taniej pościeli do sypialni to zły wybór.
Konieczność częstego prania prowadzi do tego, że pościel się przeciera
Tania pościel, którą można zakupić w supermarkecie na pierwszy rzut oka wydaje się dobra. Jednak jeśli przyjrzeć się bliżej materiał jest dość cienki, a przędza kiepskiej jakości. W związku z tym już po kilku praniach może się z niej zrobić przysłowiowe „sito”. Wtedy pędzisz do sklepu i kupujesz kolejną pościel w okazyjnej cenie, a koszty rosną. Dobrej jakości pościel bawełniana wykonana jest z dobrej jakości przędzy i nawet po wielu praniach będzie wyglądać tak samo. Jest to szczególnie ważne w przypadku pościeli niemowlęcej, która dodatkowo powinna posiadać włókna neutralizujące bakterie. W przypadku taniej pościeli takich właściwości nie uświadczysz. Ta, która jest odpowiedniej jakości wyposażona jest w sporą ilość włókien bambusowych, które neutralizują drobnoustroje, a przecież zdrowie dziecka jest najważniejsze. Nawet jeśli taką pościel pierzesz kilka razy w tygodniu, to jest zdecydowanie trwalsza od tej z supermarketu.
Zaciąganie i uszkodzenia są znacznie częstsze
Drugim argumentem za porzuceniem taniej pościeli do sypialni jest jej łatwe zaciąganie i uszkodzenie. Posiadając zwierzęta, które śpią w dole łóżka i mają tendencję do drapania pościeli należy zainwestować w taką, w której od razu nie powstanie dziura. Pościel z bawełny satynowej czy perkalowej będzie tutaj dobrym wyborem, gdyż splot jest gęsty i mocny. W przypadku tanich modeli często już na pierwszy rzut oka widać kiepskie wykonanie. Pościel jeszcze przed nałożeniem na kołdrę i poduszkę posiada niedokładne przeszycia, czy nawet niewykończone elementy. Braki w guzikach, czy psujące się zamki to także standard, a przecież pościel ma być również ochroną dla kołdry i poduszki. Warto przy tej okazji zwrócić jeszcze uwagę na prześcieradła, na których również nie należy oszczędzać. Nieobrobione brzegi, czy zbyt cienki materiał sprawią, że szybko będzie nadawało się jedynie na szmaty.
Może być zbyt szorstka dla delikatnej skóry i źle odprowadzająca wilgoć
Bardzo ważną cechą pościeli jest jej delikatna struktura. Niestety wiele tanich pościeli bywa szorstkich, a materiały nieodpowiednio odprowadzają wilgoć. Pościel w stu procentach wykonana z bawełny zawsze będzie lepsza od tej z domieszką tworzyw sztucznych. Taki dodatek powoduje, że wymiana ciepła w czasie snu jest na gorszym poziomie. Ma to znaczenie zwłaszcza dla małych dzieci u których pojawiają się potówki, ale również dla ludzi przewlekle chorych, a także wszystkich posiadających wrażliwą skórę. Modele z bawełny satynowej, lnu, czy jedwabiu to doskonały wybór dla wrażliwej skóry. Szczególnie ta ostatnia nie może podrażniać jej w żaden sposób. Zatem w przypadku problemów skórnych warto zainwestować w dobrej jakości pościel do sypialni.
Niedopasowana pościel może nasilać alergię
Warto podjąć jeszcze temat alergii. Osoby zmagające się z alergią na pyłki i kurz powinny w swoim otoczeniu stykać się z jak najmniejszą ilością alergenów. Jak wiadomo na pościeli gromadzi się mnóstwo kurzu, a także rozwijają się roztocze. Na szczęście można wybrać taką, która wykonana jest w taki sposób, że neutralizuje drobnoustroje i ogranicza osiadanie kurzu. Może być to model z włóknami bambusa, ale również z wysokiej jakości hipoalergicznej przędzy bawełnianej.
Rachunek ekonomiczny ma znaczenie
Kupowanie co chwilę nowej pościeli to każdorazowy wydatek rzędu około 50-70 zł. Przy założeniu częstego prania i intensywnego użytkowania nową pościel trzeba kupować czasem kilka razy do roku, nawet mając 2-3 komplety na zmianę. W związku z tym lepiej zainwestować w droższą, która posłuży na wiele lat.
Tania pościel to nic dobrego. Powinieneś o niej zapomnieć zwłaszcza jeśli masz małe dziecko, albo ktoś z twojej rodziny cierpi na alergię. W końcu przysłowie: „jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz”, jest w tym przypadku nader prawdziwe.