Sypialnia- miejsce wypoczynku

Przeprowadzka do nowego domu lub większy remont w zajmowanym dotychczas mieszkaniu to nie lada wyzwanie dla mieszkańców. Trzeba od nowa zaprojektować i wyposażyć pomieszczenia mieszkalne, znaleźć optymalne rozwiązania dla całej rodziny, stworzyć wnętrza przyjazne domownikom. Najwięcej uwagi zazwyczaj poświęca się pomieszczeniom, w których spędzamy sporą część dnia, czyli salonowi lub pokojowi dziennemu oraz kuchni. To pierwsze pomieszczenie powinno być przede wszystkim estetyczne, urządzone gustownie i zgodnie z preferencjami gospodarzy, a także przytulne. Należy pamiętać, ze to tu ogniskować się bezie życie rodzinne. W salonie dobrze wyglądają drewniane meble, półki z książkami, duży stół, przy którym rodzina spędzać będzie czas na grach towarzyskich i jedzeniu wspólnych posiłków. Dobrze też wygospodarować część wypoczynkową z wygodnymi fotelami, sofą i niewielkim stolikiem kawowym. Tu też sprawdzają się eleganckie szyte na miarę firany i dobrane odpowiednio zasłony ocieplające wnętrze i nadające mu indywidualnego charakteru.
Kuchnia zazwyczaj komponowana jest pod gust i potrzeby pani domu. Tu królują najnowsze urządzenia kuchenne: ekspres do kawy, robot kuchenny, kuchenka gazowa lub elektryczna, a także lodówka i czasem kuchnia mikrofalowa. Przydaje się wygodny stół lub blat kuchenny idealny do przyrządzania posiłków codziennych i tych świątecznych, wymagających więcej miejsca i znacznych nakładów pracy.
Kolejnym pomieszczeniem, które lubimy urządzać z duża przyjemnością jest sypialnia.
Sypialnia to taka część domu lub mieszkania, w której spędzamy sporo czasu, choć tego nie zauważamy, gdyż przeważnie wchodzimy do niej zmęczeni i chcemy szybko zasnąć, natomiast rano wstajemy w pośpiechu, budzeni głośnym alarmem budzika.
Szczęśliwcami są ci, którzy mogą pozwolić sobie na wydzielenie osobnego pomieszczenia z przeznaczeniem na pokój nocny. Nie trzeba wówczas o świcie chować pościeli do skrzyń, a tym bardziej spać na sofach, które później służą do siedzenia przed telewizorem.
Najlepiej, aby sypialnia znajdowała się w najcichszej części domu. Może też zajmować pomieszczenie nieduże i dosyć chłodne, bo nie od dziś wiadomo, że o wiele lepiej śpi się w temperaturze nieco niższej niż ta, w której zazwyczaj funkcjonujemy. Temperatura powietrza w sypialni nie powinna przekraczać dwudziestu stopni, a najlepiej, jeśli oscyluje między siedemnastoma, osiemnastoma stopniami Celsjusza. Ważnym aspektem położenia sypialni są preferencje gospodarzy dotyczące rytmu dnia. Skowronki zdecydowanie powinny mieć sypialnię z oknem wychodzącym na wschód – wtedy będą budzić się o ulubionej wczesnej porze wraz z pierwszymi promieniami słońca, które będzie ich motywować do działania. Sowy zdecydować powinny się na wystawę zachodnią, tak, by zasypiać po zachodzie słońca, mając poczucie dobrze spędzonego dnia. Okna w sypialni nie muszą być duże, ale powinny wpuszczać wystarczającą ilość świeżego powietrza w czasie wietrzenia. Równie ważny będzie też dobór ozdób okiennych począwszy od firan, zasłon lub rolet a na bibelotach parapetowych i kwiatach doniczkowych kończąc. Firany do sypialni mogą być grube, z naturalnych tkanin. Pamiętajmy, że w tym pomieszczeniu niepotrzebne jest jasne światło słoneczne, zatem nie muszą to być białe firany do sypialni. Można wybrać kolor dopasowany do reszty tekstyliów. Jeśli komponujemy sypialnię w stylu boho, firany mogą być kremowe, wykonane ręcznie na szydełku z grubego kordonka. Pokój sypialny w stylu morskim zapewne urządzony będzie w barwach zimnych z przewagą niebieskiego i domieszką bursztynowego. Ciekawie będą wyglądały granatowe zasłony z bursztynowym wzorem i żółtawe firany. Urządzając pokój klasyczny, neutralny postawimy na białe firany do sypialni, w przypadku mebli norweskich i takiego założenia w pokoju nocnym możemy z firan zrezygnować, wiedząc, że Skandynawowie stawiają na prostotę i przestrzeń. W domach skandynawskich zazwyczaj nie ma firan, natomiast na szerokich parapetach i dodatkowych półkach ustawione są liczne bibeloty nawiązujące do zainteresowań mieszkańców.
Jeśli sypialnia jest dużym pomieszczeniem lub umeblujemy ją skromnie, możemy pozwolić sobie na zasłony i firany do sypialni długie aż do ziemi, zasłaniające nie tylko okno, ale także ukrywające kaloryfery, rurki co i ścianę. W małym pomieszczeniu lepiej zrezygnować z firan lub zdecydować się na bardzo modne firany drapowane, szyte na miarę z dodatkowymi wiązaniami, komponowane z dwóch lub trzech różnych wzorów a czasem także kilku kolorów.
Sypialnię najlepiej wyposażyć jedynie w najpotrzebniejsze sprzęty i bibeloty. Centralnym meblem tego pomieszczenia jest oczywiście wygodne łoże. Może być ono dwuosobowym łożem małżeńskim lub osobnymi łóżkami, w zależności od preferencji ich użytkowników. Zdecydowanie odradza się korzystania w sypialni z tapczanów, wersalek i innych mebli przeznaczonych raczej do pokojów dziennych, jako posłania dla gości lub wyposażenie pokojów dziecięcych.
Jeśli ma się możliwość posiadania sypialni, to koniecznie należy kupić wygodne łóżka z możliwością wymiany materaca. Wszak od jakości snu zależy nasze samopoczucie.
Czy tanie meble do sypialni są dobrym rozwiązaniem? Jak najbardziej. W przypadku tego pomieszczenia ważniejsze od ceny jest materiał, z którego wykonane są meble i tekstylia. Lepiej więc postawić na drewno, a nie na sklejkę czy płytę. Przy czym równie dobrze zastosować można proste deski, niekoniecznie stawiając na bogate wykończenie. Z bogatej oferty można wybrać meble sosnowe, bukowe, jesionowe lub droższe i znacznie cięższe dębowe.
W przypadku tekstyliów stawiamy na len, wełnę i bawełnę oraz jedwab.
Lniane mogą być zasłony i poszewki na poduszki ozdobne, a także kapy na łóżko. Pościel kupujemy bawełnianą lub jedwabną. Natomiast koce, które przyjemnie ocieplają wnętrze, wnosząc w nie ciepło i poczucie bezpieczeństwa, warto zrobić samodzielnie na drutach z dobrej jakości wełny lub kupić tkane koce wełniane.
Dobrane kolorystycznie zasłony, firany do sypialni oraz pościel, kapy i koce sprawią, że sypialnia stanie się miejscem, gdzie będzie się wieczorem dobrze wypoczywać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here