Meble ekskluzywne w stylu art deco

Czym jest art deco?

Art Deco to styl artystyczny i wzornictwo popularne w latach 20. i 30. XX wieku, rozpoczął się w Paryżu w wyniku dużej wystawy sztuki dekoracyjnej w 1925 roku. Szybko rozprzestrzenił się po całym świecie, gdzie znalazł zastosowanie w sztuce, architekturze, meblach, projektowaniu mody i sztuce dekoracyjnej.
Odzwierciedla luksus i wyrafinowanie. Wykorzystuje materiały, takie jak chrom, bakelit (rodzaj plastiku), szkło, nie brakuje też kosztownych materiałów, takich jak kość słoniowa. Meble na ogół lakierowane ciemnymi barwami. Lakierowanie było procesem, który pokrywał materiały, takie jak drewno, wieloma warstwami żywicy, tworząc twarde błyszczące powierzchnie.
Art Deco podkreślał pionowe linie i gładkie opływowe powierzchnie oraz często używał odważnych kolorów i kontrastów. Rozwój art deco w latach dwudziestych zbiegał się z pojawieniem maszyn takich jak samoloty, samochody i pociągi, a elementy tych nowoczesnych przedmiotów przemysłowych można również postrzegać jako inspirację w sztukach dekoracyjnych. Stworzenie mebli, które pasowałyby do nowych wnętrz, znalazło wyraz w art deco.
W latach dwudziestych XX wieku wielkie paryskie domy towarowe założyły działy dekoracyjne w tym stylu, aby zapewnić konsumentom wszystko, od dużych mebli, przez lampy.

Charakterystyka Art Deco

Niektóre meble wykorzystują bardzo twarde drewno, jak np. heban, a do pokrycia powierzchni używa się się forniru jest to bardzo cienka warstwa drewna z egzotycznych gatunków drewna, takich jak mahoń.
Umieszczenie elementów takich jak kość słoniowa, mosiądz lub masa perłowa były znakiem rozpoznawczym mebli art deco.
Meble były wyposażone w nowoczesne materiały, takie jak aluminium i chrom. Krzesła, komody i szafki charakteryzowały się gładkimi, wypolerowanymi powierzchniami, które odbijały światło, podkreślając ich nowość i nowoczesność. Odważne kolory, takie jak czerń i czerwień, były popularne. Jeśli meble były tapicerowane, często używano skóry z rekina lub futer. Skóra była często barwiona w bardzo odważne kolory takie jak: czerwień, wiśnia, pomarańcza i mandarynka. Był to czas wielkiego dobrobytu i szczęścia, więc słoneczne, jasne kolory weszły w modę. Kolory te odzwierciedlają ogólny stan ducha tamtych czasów.
W tym stylu mieszają się kultury francuskie, egipskie i śródziemnomorskie, Art Deco jest ponadczasowy i elegancki. Niezależnie od tego, czy zastosujesz ten styl w całym domu, czy dodasz kilka akcentów, dzięki temu, że jest ekskluzywny poczujesz się wyjątkowo.
Charakteryzują ten styl geometryczne kształty. Od tkanin po podłogi i tapety – wzory są prostokątne przeplatają się w zakrzywione linie, które przyciągają wzrok.
Design w stylu art deco obejmuje odważne kolory i silny kontrast. Głębokie czerwienie, purpura, brązy i pomarańcze, z takich barw znana była ta epoka. Innym charakterystycznym zastosowaniem były kombinacje kolorów o wysokim kontraście, takie jak czerń i biel. Często można spotkać się z tym chodząc po podłodze, która wygląda jak szachownica.
Oprócz geometrii i kolorów, akcenty art deco przyciągają wzrok. Szczegóły takie jak polakierowany metal lub tkaniny pluszowe na siedzeniach wyróżniają ten styl.
Wykorzystanie luster w pokojach jest również popularnym elementem art déco. Zamiast oprawionych w ramki lusterek są duże przycinane lustra, tworząc ciekawe wzory. Od gwiazd po geometryczne figury, samo lustro jest już sztuką. Ten styl wykorzystuje również lustrzane powierzchnie na meblach, takie jak stoły i kredensy, tworząc pomieszczenie bardziej oświetlonym i przestrzennym.
Zawiera błyszczące metalowe elementy. Mosiądz i chrom są popularne, a do tego efektownego stylu dodają jeszcze więcej elegancji.
Projektanci mebli z epoki art déco specjalizowali się w meblach z drogiego, egzotycznego drewna. Im rzadsze drewno, tym lepiej.
Palisander fioletowy, heban i mahoń były najbardziej pożądane.
Dla dodania blasku meblom były one lakierowane na wysoki połysk. To nadawało im bardzo bogaty i elegancki wygląd.
Drewniana intarsja była często stosowana w meblach. Było to zdobienie mebli, polegające na układaniu na ich powierzchni wzorów z wielu gatunków drewna.
Art Déco to meble ekskluzywne ozdobione w kamienie takie jak kwarc, topaz, rubin, onyks, jaspis i klejnoty. Dodatki takie jak lampy, żyrandole, zegary ścienne i radia, również były zdobione. Wszystko to tworzyło bardzo bogaty, nowoczesny i luksusowy wygląd.
Styl art déco utrzymywał się przez długi czas jako modny, ale jego popularność zaczęła spadać wraz z wkroczeniem świata w II wojnę.
Zbiegło się to również z katastrofą na Wall Street w Ameryce, która doprowadziła do wielkiej recesji. Wraz z ogromnymi trudnościami finansowymi, jakie wywołały te wydarzenia, projektowanie mebli zaczęło podążać w innym kierunku, przyjmując bardziej modułowe proste projekty by miały zastosowania we wszystkich domach. Meble zostały uznane za zbyt jaskrawe i ekstrawaganckie ze względu na trudności ekonomiczne. Pojawiły się ponownie w latach sześćdziesiątych i osiemdziesiątych i były inspirującym źródłem dla stylu pop art.

Przykłady budynków i architektury w stylu art déco

Stany Zjednoczone: Budynek Chryslera, The Empire State Building, The Chrysler Building, Rockefeller Center
Kuba: budynek Bacardi
Wielka Brytania: fasada East Stan
Indie: New India Assurance Building

Jeśli szukasz mebli w stylu art deco to najszybszym i najłatwiejszym sposobem znalezienia ich są domy aukcyjne. Przygotuj się jednak na wyłożenie całkiem pokaźnej sumy za ten luksus.
Inne dobre miejsce to aukcje internetowe i portale, w których ludzie wystawiają swoje prywatne rzeczy na sprzedaż. Nigdy nie wiesz, co ludzie mogą mieć w swoich piwnicach, dla innych będą to zwykłe śmierci, a dla ciebie to, czego szukasz. Korzyścią płynącą z tej opcji zakupów jest to, że zazwyczaj można targować się ze sprzedawcą.
Jeśli nadal nie możesz znaleźć mebli art deco, poszukaj w okolicznych sklepach z antykami i zabytkami.
Alternatywą są lokalne sklepy meblowe w twoim mieście. Nie mają oryginałów, ale reprodukcje mebli art déco są piękne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here