tkanina velvet

Velvet to materiał, który w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Nic dziwnego, bowiem jest on niezwykle efektowny i bywa nazywany szlachetnym. Ma szerokie zastosowanie i jest używany w wielu branżach, od dekoratorskiej po modową. Co można wykonać z tkaniny velvet? Dla kogo się ona sprawdzi?

Czym jest tkanina velvet?

Tkanina velvet jest również nazywana pluszem wątkowym. Wynika to z faktu, że jest on tworzony z tzw. nici wątkowej. Materiał ten należy do pluszów, bowiem jak inne tkaniny tego typu charakteryzuje się jednostronnie wyciągniętymi włóknami, które tworzą przyjemny w dotyku meszek. Velvet to bardzo specyficzna tkanina o eleganckim wyglądzie, przypominająca nieco aksamit lub welur. W hurtowaniach można znaleźć jej wiele rodzajów, tkanina velvet w wielu kolorach dostępna jest np. na Kolisklep.pl. Charakteryzuje się również wysoką jakością, dzięki czemu wykonane z niej przedmioty nie tylko estetycznie się prezentują, ale też mogą posłużyć przez długie lata.

Jakie są zalety velvetu?

Jak wiele innych tkanin pluszowych, velvet ma wiele istotnych zalet, które czynią go wyjątkowym wśród materiałów. Te pozytywne cechy są wspólne dla wszelkich odmian takich jak velvet płaski czy velvet pikowany. Są to przede wszystkim:

  • miękkość — wszystkie warianty tkaniny velvetowej są niesamowicie miękkie i przyjemne w dotyku,
  • elegancki wygląd — charakterystyczny meszek, który tworzy się na powierzchni tkanin velvetowych sprawia, że wyglądają one szykownie i efektownie,
  • łatwość pielęgnacji — dla niektórych może być kluczową kwestią to, że velvet można skutecznie czyścić nawet zwykłą, mokrą ściereczką.

Do czego sprawdzi się tkanina velvet?

Przede wszystkim velvetowe tkaniny kojarzą nam się z różnymi elementami dekoracji wnętrz. Słusznie, bowiem często możemy spotkać np. zasłony wykonane z velvetu, które prezentują się szczególnie efektownie w eleganckich wnętrzach. Oprócz tego nierzadko za pomocą pluszu wątkowego obija się meble takie jak: kanapy, fotele, krzesła. Są to najbardziej oczywiste, jednak niejedyne zastosowania tej niezwykłej tkaniny. Charakterystyczne cechy velvetu, jakimi są, miękkość i delikatność sprawiają, że świetnie nada się on na przeróżne akcesoria dla dzieci. Z pluszu wątkowego możemy więc uszyć np. pościel, śpiworki, otulacze, maty czy też elementy zabawek dla dzieci.

Velvet znajduje również szerokie zastosowanie w branży modowej. Ubrania wykonane z tej tkaniny wyglądają elegancko i szykownie, a w dodatku są wygodne, komfortowe w noszeniu. Z pluszu wątkowego możemy więc wykonać ubrania na wyjścia np. sukienki, bluzki, spodnie, ale również odzież do użytku domowego np. piżamy czy dresy.

Jak dbać o tkaniny velvetowe?

Jak już wspomnieliśmy, velvet jest bezproblemowy i bardzo łatwy w utrzymaniu. Przedmioty wykonane z tego materiału możemy czyścić ściereczką czy gąbką z delikatnym detergentem lub uprać w 30 stopniach. Przy myciu należy być delikatnym, aby nie naruszyć struktury tkaniny. O pielęgnacji velvetu mówi się nawet czasem, że „im mniej, tym lepiej” i tego powinniśmy się trzymać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here