Wcześniejsza spłata hipoteki

Większość instytucji bankowych, a czasem i tych pozabankowych, daje swoim klientom możliwość wcześniejszej spłaty zaciągniętego kredytu. Jest to opcja, z której przeważnie korzystają osoby pożyczające pieniądze w ramach hipoteki. To dla nich umowa kredytowa jest bowiem najbardziej wiążąca, gdyż nieprzestrzeganie jej zasad grozi przede wszystkim utratą pozyskanej lub tworzonej nieruchomości i oddaniem jej w ręce banku. Wcześniejsza spłata hipoteki pozwala takiej sytuacji uniknąć. Kiedy jednak naprawdę warto się na nią zdecydować, a kiedy warto ją sobie odpuścić?

Najpierw omówmy sobie sytuacje, w przypadku których wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego nie będzie korzystna. A na te sytuacje największy wpływ mają sami kredytodawcy. To właśnie banki zastrzegają sobie prawo do pobierania dodatkowych opłat w momencie, gdy klient nagle podejmuje decyzję o wcześniejszej spłacie części bądź wszystkich rat kredytowych. Te dodatkowe opłaty trzeba oczywiście sprawdzić. Należy umiejętnie ocenić, czy wcześniejsza spłata kredytu pozwoli obniżyć jego ogólny koszt, czy przypadkiem go nie zwiększy. A z tym bywa różnie. Zazwyczaj zależy to od tego, w jaki czasie po nawiązaniu umowy klient decyduje się na spłatę całego kredytu przed terminem. Warto więc poczekać ze spłatą na ten moment, w którym bank nie będzie mógł już wziąć od klienta dodatkowych pieniędzy w ramach opłaty rekompensacyjnej.

Nie wszystkie banki stawiają jednak klientom kłody pod nogi. Wciąż można znaleźć na rynku takie instytucje bankowe, które dbają o usługobiorców i chcą dla nich jak najlepiej, choć oczywiście robią to też często dla uzyskania własnych korzyści, bo dzięki temu zyskują lojalność i wzbudzają większe zaufanie. Mimo wszystko takie banki i tak działają na korzyść klienta. To właśnie w nich wcześniejsza spłata hipoteki niemalże w każdym momencie jest tylko i wyłącznie opłacalna. Niezależnie od tego, czy klient zdecyduje się spłacić cały dług czy tylko jego część i w jakim terminie postanowi to zrobić, nie zostanie na niego nałożona żadna opłata rekompensacyjna. Bank nie musi jej bowiem w ogóle pobierać. To od niego zależy, jak postąpi.

W większości przypadków zasada jest jednak taka, że im szybciej spłaci się kredyt hipoteczny, tym więcej pieniędzy można będzie na nim zaoszczędzić. Jedynym haczykiem w tym całym przedsięwzięciu okazuje się opłata rekompensacyjna. W wielu przypadkach można jej całkowicie uniknąć, ale na pewno lepiej to wcześniej sprawdzić, aby później przypadkiem się nie rozczarować.

Źródło: https://kazo.pl/poradniki/dlaczego-tak-wazna-jest-mozliwosc-wczesniejszej-splaty-hipoteki/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here