Królowa polskich ogrodów i sadów – śliwa węgierka

0
1038

Jest od wielu lat panującą królową wśród śliw. Swoją popularność zawdzięcza smacznym owocom oraz stosunkowo przyjaznej i prostej uprawie. Dobrej jakości sadzonki można już kupić online w donicy od sprawdzonych uprawców takich jak np. drzewka-faworytka.pl. Śliwa węgierka zwykła, bo o niej mowa, to wdzięczne drzewo, które za dobrą glebę oraz uprawę odwdzięcza się owocami, które smakują nie tylko wybornie w przetworach, czy wypiekach, ale również same, świeżo zerwane z drzewa.

Śliwa węgierka – ogólna charakterystyka

Odmian śliwy domowej jest wiele. Różni je wygląd i wielkość owoców oraz ich smak. Istnieją również drobne różnice w uprawie oraz w chorobach, które mogą dotknąć poszczególne drzewa. Do najchętniej wybieranych odmian należą:

  • śliwa węgierka zwykła,
  • węgierka wczesna,
  • śliwka węgierka Valor,
  • Dąbrowicka,
  • Valjevka.

Uprawa śliwy węgierki zwykłej

Stosunkowo prosta w uprawie, dająca naprawdę smaczne owoce, które idealnie sprawdzają się w domowych wypiekach, przetworach, czy nawet daniach obiadowych. Jak jednak wygląda uprawa śliwy węgierki zwykłej? Śliwa węgierka lubi miejsca, które są osłonięte od wiatru i stosunkowo ciepłe. W razie srogich zim drzewko należy zabezpieczyć, ponieważ bardzo źle znosi niskie temperatury, poniżej trzydziestu stopni Celsjusza. Drzewku nie przeszkadza mocno nawodniona gleba, jednak dobrze, aby jej Ph wahało się w granicach 6,7-7,1.  Z powodu chorób należy mieć na uwadze, że na wiosnę należy wykonać profilaktyczny oprysk. aby zapewnić jej dobry wzrost, dobrze jest od czasu do czasu,  podsypać ją kompostem.

Możliwe choroby i zagrożenia

Czasem mimo oprysków i najlepszych odmian śliwy węgierki nie uchronimy drzewa, przed chorobami. Do najczęściej występujących należy szarka, która jest chorobą wirusową. Na śliwę węgierkę dostaje się z pomocą mszczyc. Zakażenie objawia się żółtymi plamami, które można zaobserwować na liściach, jak i również na owocach. Z czasem plamy te zamieniają się w bruzdy. Chore drzewo należy niezwłocznie usunąć z ogrodu, ponieważ choroba może przenieść się na inne drzewa.

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych jest chorobą dobrze znaną wszelkim hodowcom śliwek, brzoskwiń, czy wiśni. Jest to choroba odgrzybowa dotykająca również śliwę węgierkę zwykłą. Jeżeli zaobserwujemy wysychające pędy, oraz brunatniejące kwiaty, wówczas możemy być pewni, że to brunatna zgnilizna. Na owocach śliwki natomiast zaobserwujemy rosnącą, gnijącą plamkę. Aby uchronić drzewo przed chorobą w okresie, gdy pojawiają się pąki kwiatów, należy opryskać roślinę sprawdzonymi preparatami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here