Białe meble - odpowiednie do każdego wnętrza

Biel kojarzy się nam przede wszystkim z wnętrzami w stylu skandynawskim. Duże, białe powierzchnie otwierają optycznie przestrzeń i potrafią stworzyć złudzenie przestronności nawet w niewielkiej kawalerce.
Zapewne z tego powodu tak często decydujemy się na białe meble – zwłaszcza urządzając niewielkie pomieszczenia.
Mówi się, że biel pasuje do wszystkiego. Patrząc na wnętrza urządzone w różnych stylach, wyposażone w różne dodatki, rzeczywiście można dojść do takiego wniosku. Białe meble pasują do każdego koloru ścian. Rewelacyjnie prezentują się też na tle nowoczesnych, wzorzystych tapet, czego nie można powiedzieć o meblach w innym kolorze, nawet lakierowanych, wykonanych z litego drewna. Biel jest po prostu uniwersalna.
Niemniej jednak niektóre pomieszczenia chętniej niż inne wyposażamy w białe meble. Które to pomieszczenia?
Zdecydowanie najczęściej spotykamy szafki i półki w kolorze białym w łazienkach. Można powiedzieć, że większość mebli, zwłaszcza z niższej i średniej półki, produkuje się w kolorze białym. Cóż – łazienka to najczęściej niewielkie, czasem nawet bardzo małe pomieszczenie, więc każdy sposób na to, by optycznie je powiększyć jest dobry.
Poza tym biel kojarzy się z czystością – żadne pomieszczenie nie kojarzy się z tym samym bardziej niż łazienka.
Na drugim miejscu w kwestii zastosowania wyposażenia w odcieniach bieli, jest sypialnia. Biel jest neutralna – dzięki temu każde dodatki w sypialni prezentują się dobrze. Dzięki wymianie narzuty, czy zmianie koloru ozdobnych poduszek, możemy w łatwy sposób urozmaicić, czy zmienić wystrój sypialni, bez obawy, że któryś z drobiazgów będzie się kłócić kolorystycznie z meblami.
Dotychczas nieco mniej chętnie meblowano na biało salony. To się zmienia. Obecnie coraz częściej spotykamy białe meble również w tym najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniu w domu.
Biel na tle ścian w odważnych kolorach to coraz częściej spotykany mariaż barw w nowoczesnych wnętrzach.
Kolor biały jest również najczęściej stosowany w przypadku odnawianych mebli. Szczególnie chętnie sięgamy po białe farby kredowe do mebli. Przy odrobinie fantazji i umiejętnościach, które nietrudno zdobyć dzięki licznym poradom w internecie, możemy sami stworzyć prawdziwe cuda – zwłaszcza odnawiając stare meble sosnowe. W ich przypadku szczególnie efektownie wygląda przecierana biel połączana z fakturą litego drewna. Takie meble doskonale pasują do wnętrz rustykalnych. Doskonale również pomagają łączyć styl tradycyjny z nowoczesnym.
Białe meble spotykamy również coraz częściej w projektach nowoczesnych kuchni. Często jest to kontrastowe, odważne połączenie bieli i czerni. Kiedy w Takie barwy ubierzemy designerskie kształty możemy być pewni, że nasza kuchnia zachwyci każdego.
Zdecydowanie można powiedzieć, że biel mebli prezentuje się lepiej w połączeniu z kolorowymi dodatkami, niż na odwrót. Mimo ogromnej podaży wszelkiego rodzaju białych dodatków, osoby obdarzone dobrym smakiem i świetnym zmysłem kompozycji, stosunkowo rzadko sięgają po białe dodatki. Wyjątkiem jest szkło. Mleczno barwione wazony to ceniony detal. Każdy bukiet, czy kompozycja będą się dobrze prezentować w białym szkle.
Czy są wnętrza i zestawienia, gdzie białe meble nie wyglądają najlepiej? Mówiliśmy dotąd o tym, jak uniwersalne i dobrze postrzegane są białe meble w każdym pomieszczeniu, istnieją jednak pewne wyjątki.
Biel mebli i biel ścian – to byłoby zdecydowanie niefortunne połączenie. Wprawdzie zdarza się projektantom stworzyć takie absolutnie białe aranżacje, o których nie można powiedzieć nic złego, ale mimo wszystko zupełnie białe wnętrza nie przyciągają, ani nie sprawiają wrażenia domowego ciepła. Proszą się wręcz o złamanie wszechobecnej bieli dodatkami w odważnych, wesołych barwach, ale kiedy już się na takie dodatki zdecydujemy, będziemy odnosić wrażenie, że coś jest nie tak. Białe meble i białe ściany – tylko pastelowe, delikatne dodatki. Możemy ewentualnie pokusić się o aranżację w stylu królowej śniegu i zastosować w całkowicie białych wnętrzach srebrne dodatki, które odpowiednio rozmieszczone, będą sprawiać wrażenie słonecznych rozbłysków na śniegu. Tak urządzone i ozdobione pomieszczenie, mimo pozornego chłodu, będzie niosło pozytywne skojarzenia z zimami naszego dzieciństwa, kiedy to marzyliśmy o przebywaniu i zabawach na śniegu lśniącym w zimowym słońcu, ale rodzice niechętnie wypuszczali nas z domu z powodu mrozów.
Oczywiście najczęściej białe meble spotykamy w szpitalach, które mimo pewnych zmian, wciąż kojarzą się nam z bielą. Dzieje się tak właśnie z powodu wspomnianej neutralności białej barwy.
Chromoterapia to wciąż odkrywana dziedzina medycyny naturalnej, ale mimo niewielkiej świadomości, jaką moc naprawdę mają barwy w naszym otoczeniu, każdy chyba kojarzy – najczęściej z doświadczenia, ze niektóre kolory pobudzają, inne wywołują smutek. Biel jest neutralna – właśnie dlatego tak często stosowana w pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie chorzy, szczególnie uwrażliwieni na to, co dzieje się w ich najbliższym otoczeniu – również na jego wystrój i kolorystykę.
Oczywiście można zadać pytanie, czy nie lepiej zastosować w szpitalu kolory, które będą pobudzać do życia i służyć wyzdrowieniu? Oczywiście że lepiej – coraz częściej stosuje się urozmaiconą kolorystykę w szpitalach dziecięcych, co małym pacjentom umila nieprzyjemny z zasady czas choroby i pobytu w placówce leczniczej, zwłaszcza, jeśli rodzice nie mogą im towarzyszyć. Biorąc jednak pod uwagę, że kolory mogą pomagać, ale też szkodzić wywołując nadmierne pobudzenie, irytację, lub przeciwnie – smutek i apatię, bezpieczniej jest urządzać sale i inne pomieszczenia szpitalne w kolorze neutralnej bieli. Zwłaszcza, że jak wspomnieliśmy – biel kojarzy nam się z czystością.
Czy warto zmienić meble na białe? Każdy powinien rozważyć to sam – czy będę czuć się dobrze w białym pokoju? Czy lubię biel? Dom to nasz azyl i oaza, gdzie regenerujemy siły. Dlatego właśnie nie powinniśmy ślepo podążać za modą, ale urządzać nasze mieszkania według własnych upodobań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here