Całoroczne mieszkanie w domu modułowym

Na terenie całej Polski coraz częściej spotkać można domy modułowe, które są stosunkowo nowym rozwiązaniem, pozwalającym na szybką budowę własnego zacisza. Wśród nich znajdziemy wiele projektów charakteryzujących się odmiennymi stylami, w tym np. loftowe domy modułowe – https://loftowedomy.pl/, domy modułowe skandynawskie czy klasyczne drewniane domki modułowe. Zwykle myślimy o nich jako o środkach zastępczych lub tymczasowych domkach, do których przyjeżdżamy w cieplejszym okresie. Czy można jednak potraktować domek modułowy jako całoroczne rozwiązanie? Przyjrzyjmy się tej kwestii w poniższym artykule.

Trwałość domu modułowego

Pierwszą myślą, która nasuwa się podczas rozważania domu modułowego jako domu całorocznego jest stopień jego wytrzymałości oraz trwałości zastosowanych do budowy materiałów. Czynniki te w głównej mierze uzależnione są od rodzaju domu modułowego, na który się zdecydujemy. Istnieją dwa podstawowe typy takich domów: wykonane z keramzytobetonu oraz szkieletowe. Czym charakteryzują się oba te rodzaje?

Podstawą domów wybudowanych z keramzytobetonu są najczęściej solidne stalowe elementy, które następnie uzupełnia się keramzytobetonem. Warto zaznaczyć, że materiał ten wyróżnia się wyjątkową lekkością, a także doskonale chroni ciepło. Ściany oraz stropy pokrywane są wewnątrz materiałem izolacyjnym, a z zewnątrz zabezpieczane elewacją. Jak sama nazwa wskazuje, domy szkieletowe składają się z wytrzymałej konstrukcji szkieletowej wykonanej z impregnowanego drewna lub ocynkowanej stali. W przypadku drewna stosuje się ocieplenie wełną mineralną, natomiast stalowy szkielet pokrywany jest zazwyczaj pianką poliuretanową.

Sposób ogrzewania domu modułowego

Jedną z najistotniejszych kwestii dotyczących bezpiecznego i komfortowego mieszkania w domu modułowym przez cały rok jest sposób jego ogrzewania. Aspekt ten może budzić wątpliwości, szczególnie biorąc pod uwagę panujący w Polsce klimat, który często potrafi zaskoczyć wyjątkowo niskimi temperaturami. Podobnie jak w przypadku wytrzymałości, na sposób ogrzewania domu modułowego również wpływa konkretny rodzaj wybranej przez nas konstrukcji.

Dla domów modułowych z keramzytobetonu najczęściej przewiduje się ogrzewanie zasilane gazem lub energią elektryczną. W przypadku modułów szkieletowych warto z kolei pamiętać, że ich konstrukcja zmusza do zmiany podejścia w kwestii sposobów ogrzewania. Należy tutaj bowiem zainwestować w takie rozwiązanie, które przewiduje dużą zdolność regulacji mocy cieplnej, ponieważ zastosowane w domach szkieletowych przegrody nie są w stanie odpowiednio akumulować ciepła.

Dom modułowy – czy warto?

Domy modułowe to ekologiczne rozwiązanie, które z całą pewnością warto rozważyć, jeśli zależy nam na wyjątkowo szybkiej budowie własnego lokum i jednocześnie dysponujemy potrzebnymi do jego postawienia zasobami finansowymi. Zarówno domy z keramzytobetonu, jak i domy szkieletowe umożliwiają wdrożenie instalacji wodnej, elektrycznej, kanalizacyjnej oraz wybranego sposobu ogrzewania. Zastosowane w ich przypadku rodzaje konstrukcji gwarantują również dużą wytrzymałość na długie lata, a domy szkieletowe mogą ponadto stanowić pełnoprawne budynki mieszkalne. Będą doskonałym sposobem na budowę domu dla osób, które cenią sobie takie nieoczywiste rozwiązania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here