Sprzątanie to czynność, z którą ma styczność przeważnie większość z nas. Jednak w zależności od własnych preferencji używamy odmiennych środków czystości. Mamy do wyboru chemię gospodarczą oraz chemię profesjonalną. Którą z nich wybrać, aby sprzątanie było dla nas łatwiejsze oraz mniej szkodliwe dla naszego organizmu? W tym artykule znajdziesz informacje, które mogą pomóc ci podjąć odpowiednią decyzję.
Jaka jest różnica między chemią gospodarczą a profesjonalną?
Różnica między chemią gospodarczą a profesjonalną to podstawowa wiedza, dzięki której można zdecydować, która opcja będzie lepsza do sprzątania domu. Oto charakterystyka każdej z nich.
Charakterystyka chemii gospodarczej
Jedną z ważniejszych cech chemii gospodarczej jest niższe stężenie produktu, co wpływa na mniejszą siłę jej działania. Środki tego typu są przeznaczone do miejsc, w których nie przewija się zbyt wiele osób, dzięki czemu są mniej zabrudzone. Chemia gospodarcza może okazać się wystarczająca do prywatnych mieszkań, domków letniskowych lub małych biur.
Ważną cechą chemii gospodarczej, bezpośrednio powiązanej z mniejszym stężeniem substancji czynnych, jest to, że środki tego typu są delikatniejsze. Oznacza to, że są bezpieczniejsze w użyciu dla naszej skóry oraz nie podrażniają oczu oraz nosa w tak dużym stopniu, jak środki profesjonalne.
Charakterystyka chemii profesjonalnej
W przypadku chemii profesjonalnej środki przeważnie wymagają odpowiedniego rozcieńczenia. Przy codziennym użytku jest to zazwyczaj roztwór 1:100, jednak przy mocnych zabrudzeniach aż 1:20. Chemia profesjonalna przez swój wzbogacony o dodatkowe substancje skład działa szybciej niż środki gospodarcze. Właśnie dlatego używana jest przy sprzątaniu miejsc, które wymagają dokładnego czyszczenia środkami o silnym natężeniu, czyli szpitali, galerii handlowych lub hal.
Chemia gospodarcza czy profesjonalna do sprzątania w domu?
Do sprzątania własnego domu zazwyczaj używa się chemii gospodarczej, ponieważ zabrudzenia nie są aż tak mocne, by była potrzeba zastosowania środków profesjonalnych. Umycie umywalki lub nawet starcie tłuszczu z kuchenki przeważnie nie wymaga skorzystania z chemii o wyższym stężeniu i szybszym działaniu.
Jednak mimo że do sprzątania prywatnych domów przeznaczona jest chemia gospodarcza, to zdarzają się sytuacje, kiedy również we własnym mieszkaniu należy skorzystać z środków profesjonalnych. Dobrym przykładem może być próba umycia przypalonego piekarnika. Czasem w takich momentach chemia gospodarcza może nie wystarczyć. Lepiej wtedy skorzystać z mocniejszych środków niż na siłę zdrapywać zabrudzenia z powierzchni, narażając urządzenie na uszkodzenia.
Ochrona przed chemią profesjonalną i gospodarczą
Każda osoba, która korzysta ze środków chemicznych, zarówno gospodarczych, jak i profesjonalnych, powinna pamiętać, że trzeba stosować odpowiednie zabezpieczenie przed skutkami ich zbyt długiego użytkowania. Pierwszym obowiązkowym przedmiotem, z którego powinno się korzystać są rękawiczki gumowe. W przypadku, gdy używamy środków mogących stworzyć zagrożenie dla dróg oddechowych, warto także założyć półmaskę z zaworkiem lub maseczkę ochronną.