Brudna i zagrzybiona klimatyzacja szybko daje o sobie znać: w pojeździe unosi się przykra woń, która może znacznie obniżyć komfort jazdy kierowcy i pasażerów. Aby zapobiec tym zjawiskom, niezbędne są regularne wizyty w serwisie i powierzenie czyszczenia urządzenia profesjonalistom.
Po pierwsze: regularne wizyty w serwisie
Lepiej zapobiegać, niż narażać się na koszty związane z naprawą nieprawidłowo działającej klimatyzacji, dlatego przynajmniej raz na 12 miesięcy oddaj samochód do przeglądu klimatyzacji. Pełny serwis urządzenia zalecany jest co 2-3 lata. Pamiętaj także o konieczności wymiany filtra kabinowego – najlepiej jest to zrobić na wiosnę, ponieważ w lecie klimatyzacja jest używana najintensywniej, a w sezonie jesienno-zimowym praktycznie wcale. Kompletna konserwacja zakłada także skontrolowanie stanu urządzenia przed zimą, aby zlikwidować nagromadzone w układzie drobnoustroje.
Sam proces czyszczenia i odgrzybiania klimatyzacji, najlepiej jest zlecić firmie, która specjalizuje się w tego typu działaniach. Jednym ze sposobów przeprowadzenia tych czynności jest ozonowanie, którego zaletą jest nieszkodliwość dla środowiska, zdrowia ludzi i wnętrza pojazdu.
Po drugie: nie zaniedbuj przygotowania samochodu do sezonu
Klimatyzacji używasz tylko wtedy, gdy za oknem panują wysokie temperatury? To błąd! Wbrew powszechnym praktykom, urządzenie powinno być uruchamiane także poza sezonem: w jesieni i zimie. Oczywiście nie chodzi tu o dodatkowe obniżanie temperatury w pojeździe, gdy na zewnątrz jest już wystarczająco zimno. Utrzymywanie klimatyzacji w bezczynności przez klilka miesięcy jest dla niej niezwykle szkodliwe. Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, warto ją więc uruchomić przynajmniej raz na dwa tygodnie na kilka minut. Ta prosta praktyka wystarczy, aby poprawić żywotność kompresora i sprawi, że wewnątrz układu rozprowadzony zostanie olej, który uszczelni połączenia.
Po trzecie: dowiedz się, po czym poznać, że klimatyzacja w samochodzie szwankuje
Oznak, że klimatyzacja samochodowa jest zagrzybiona i zanieczyszczona, nie da się nie zauważyć. W pojeździe zaczyna unosić się nieprzyjemny, duszący zapach, który wpływa na samopoczucie kierowcy i pasażerów. Z czego bierze się ta przykra woń? Otóż z powietrzem niesione są m.in. bakterie, grzyby i pleśnie, które osadzają się na parowniku. Do objawów nieprawidłowo działającego urządzenia należy także zbyt małe chłodzenie, co może świadczyć o niewystarczającej ilości czynnika chłodzącego. Do tego dochodzi słaby nadmuch, za co odpowiada brudny filtr kabinowy. Na koniec warto dodać, że zanieczyszczone urządzenia zaczyna pracować głośniej: brudny kompresor może w konsekwencji doprowadzić nawet do uniemożliwienie nam jazdy samochodem.
Powyższe wskazówki wyraźnie pokazują, jak ważne są regularne kontrole klimatyzacji przez specjalistów. Dzięki nim zmniejszymy ryzyko wystąpienia różnych dolegliwości zdrowotnych, jak również przedłużymy żywotność i wydajność urządzenia.