Mieszkanie w bloku, szeregówka, bliźniak, a może dom wolnostojący? Inwestorzy, którzy chcą cieszyć się własną nieruchomością, mają naprawdę spory wybór w tej kwestii, a rodzaj własnych „czterech kątów” zależy tylko od indywidualnych potrzeb i preferencji oraz oczywiście możliwości finansowych.
Dzisiaj przedstawiamy charakterystykę nieruchomości, jaką jest tzw. bliźniak. To z jednej strony namiastka domu wolnostojącego, z drugiej taka inwestycja ma cechy mieszkania w bloku. Kto wybiera bliźniaka jako swoje miejsce na ziemi? Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę przy wyborze tego rodzaju obiektu do mieszkania? Dowiedz się już teraz.
Bliźniak jako złoty środek
Okazuje się, że bliźniak to doskonała alternatywa dla tych, którzy marzą o wolnostojącej nieruchomości z okazałym ogrodem, ale jednak nie mają aż tak dużych możliwości finansowych, by te plany zrealizować. Nie chcą natomiast mieszkać na miejskim osiedlu w bloku, wybierają raczej ciszę i spokój aniżeli wielkomiejski zgiełk. Oczywiście, nabywając taką nieruchomość, są świadomi konieczności posiadania sąsiadów, ale jednak będzie to tylko jedna rodzina za ścianą, bo tak są skonstruowane bliźniaki. Łomianki, Ząbki czy Powsin to typowe podwarszawskie miejscowości, w których takie budownictwo jest niezwykle popularne.
Czym charakteryzują się bliźniaki?
Bliźniaki są namiastką własnego domu, przez co stanowią ciekawą alternatywę dla mieszkań. Dlatego cieszą się one dużym zainteresowaniem. Bliźniaki najczęściej posiadają przynależny ogródek, są zlokalizowane na przedmieściach albo w zielonych częściach miast. Cieszy również duża przestrzeń, bo przecież bliźniaki mają średnio 100 metrów kwadratowych, do tego deweloper przewiduje co najmniej jednostanowiskowy garaż.
Ile trzeba zapłacić za tego rodzaju nowe domy. Łomianki i inne podwarszawskie miejscowości to świetny przykład cen takiego budownictwa. Za bliźniak trzeba zapłacić tyle, ile za mieszkanie w dobrej lokalizacji w stolicy. Blokowiska są jednak skupiskiem ludzi i nie każdemu pasuje taki komfort mieszkania. Ponadto nie posiadają takich udogodnień jak ogródek i garaż.
Czy domy bliźniaki mają wady?
Jedyną jest chyba tylko sam projekt domu, który trudno zmodyfikować. Przeszkodą mogą być też sąsiedzi, bo przecież nigdy nie wiadomo, na jakich się trafi. Rzadziej także takie domy buduje się samodzielnie, częściej nabywa się od deweloperów. Szczególnie że posiadają oni szeroką ofertę nieruchomości położonych w różnych miejscowościach.
Biorąc pod uwagę koszty utrzymania takiego domu, nie można mówić o stratach. Bliźniaki są bezczynszowe, a głównym kosztem eksploatacyjnym pozostaje kwestia ich ogrzewania. W większości deweloper planuje jednak kominki, dzięki którym udaje się w sposób ekologiczny generować ciepło w każdym wnętrzu.