Kącik dla audiofila – jak go urządzić

Płyty winylowe przeżywają prawdziwy renesans popularności. Klasyczne i wiekowe – przywołują klimat minionej epoki, a dobiegające z gramofonu dźwięki pozwalają cieszyć się wyjątkową jakością analogowych brzmień. Jak urządzić kącik muzyczny w mieszkaniu, aby nie tylko słuchanie, ale i oglądanie winyli na półkach było prawdziwą przyjemnością?

Odpowiednie przechowywanie płyt winylowych

Dla prawdziwych muzycznych pasjonatów, płyta winylowa to nie tylko zwyczajny nośnik muzyki. To przede wszystkim przedmiot skrywający w sobie ogromną wartość sentymentalną. Z tego też względu, słuchanie winyli urasta często do rangi prawdziwej celebracji. Na samym słuchaniu się jednak nie kończy. Istotne znaczenie dla kolekcjonerów posiada także odpowiednie przechowywanie płyt. Jak je eksponować, aby podkreślić ich wyjątkowy i klimatyczny charakter?

Przede wszystkim pamiętaj o utrzymywaniu ich w pionowej pozycji. Ułożenie płyt jedna na drugiej może doprowadzić do ich odkształcenia, a tym samym – negatywnie wpłynąć na jakość muzyki. Z racji iż pionowe rozstawienie winyli może zająć sporo miejsca, pomyśl o przeznaczeniu do tego odpowiedniego mebla. Szczególnie korzystnie sprawdzi się w tej roli rustykalna drewniana komoda czy szafka w stylu retro, czyli klasyka jeśli chodzi o meble do salonu. Jeśli zaś brakuje Ci miejsca, wykorzystaj niewielką półkę ścienną, gustowny, tapicerowany kufer bądź puf ze schowkiem. Meble te co prawda zakryją atrakcyjny wygląd płyt, jednak pozwolą Ci w zamian utrzymać porządek i harmonię w pomieszczeniu.

Relaks przy klimatycznych brzmieniach

Delektowanie się klimatycznymi dźwiękami ulubionych zespołów ma służyć przede wszystkim odprężeniu i przyjemności. Aby tak właśnie było, Twój kącik muzyczny musi być urządzony w funkcjonalny i komfortowy sposób. Nie może w nim z pewnością zabraknąć wygodnej sofy, kanapy czy miękkiego fotela. Tapicerowane, z pikowanym oparciem i wysokimi podłokietnikami lub pokryte stylowym, skórzanym obiciem – nie tylko zagwarantują Ci najwyższy komfort wypoczynku, ale i wniosą do wnętrza niezwykły klimat minionej epoki.

W zależności od przestrzeni, jaką dysponujesz, możesz umieścić w niej także niewielkie pufy z zamszowym poszyciem czy stoliki kawowe, utrzymane w konwencji retro. Meble te pozwolą Ci w pełni odprężyć się po trudach codziennego dnia, przy wtórze nastrojowej muzyki oraz z kubkiem gorącej czekolady w dłoni.

Nastrojowe oświetlenie i dodatki

Chcesz rzucić nieco światła na swoją imponującą kolekcję winyli? Zadbaj o odpowiednie oświetlenie swojego kącika. To, jakie źródła światła sprawdzą się w nim najlepiej, uzależnione jest w dużej mierze od jego usytuowania w mieszkaniu. Innego oświetlenia będziesz potrzebował, gdy na swoją muzyczną przestrzeń przeznaczysz cały pokój, innego zaś – gdy będzie to jedynie wydzielone miejsce w biurze czy salonie.

Niezależnie jednak od przyjętego rozwiązania, zaopatrz się w tradycyjną lampę podłogową, najlepiej wykonaną w klasycznym stylu. Postawiona przy stoliku z gramofonem, podkreśli jego dekoracyjny charakter oraz najważniejszą rolę w kąciku. Ciekawy efekt osiągniesz również, obwieszając go klimatycznymi żarówkami czy girlandą świetlną. Akcesoria te pomogą Ci stworzyć nastrojową i niezwykle romantyczną atmosferę.

Urządzając muzyczny kącik, nie zapomnij również o dodatkach. Jeśli ze względu na brak miejsca byłeś zmuszony schować swoją kolekcję winyli do szafek lub pojemników, to jest najlepszy moment na ich wykorzystanie. Posiadasz stare lub zniszczone płyty? Zanim je wyrzucisz, zastanów się, czy na pewno nie będą Ci już potrzebne. Odpowiednio wykorzystane, mogą bowiem posłużyć jako unikalna dekoracja wnętrza. Powieszone na ścianie w gustownej ramce, nadadzą aranżacji niezwykle modny i stylowy charakter. Do tego wiekowy zegar z kukułką czy klimatyczny obraz – i wyjątkowy efekt gwarantowany!

Klimatyczny kącik muzyczny w mieszkaniu to spełnienia marzeń każdego melomana. Odpowiednio urządzony i zorganizowany, ułatwi beztroski odpoczynek oraz rozkoszowanie się dźwiękami ulubionych brzmień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here