Pokój, w którym śpimy

Sen o przeszłości

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie było parcia na to, aby w domach czy mieszkaniach ludzie mieli osobne pomieszczenia do spania. Czasy były inne, ludzie mniej wymagający. Często spano po kilka osób w pokoju, szczególnie na wsiach i małych miasteczkach i nie stanowiło to dla nikogo żadnego problemu. Zazwyczaj dzieci spały po kilka lub kilkanaście w jednym pokoju, kilkoro w jednym łóżku, przykryte jedną kołderką i tak ludzkość dała radę przetrwać do dnia dzisiejszego. Nie można powiedzieć, że takie rozwiązanie było dobre, nie można ocenić, czy było to złe. Po prostu wówczas tak było i koniec kropka. Ludzie żyli, bawili się i egzystowali w swoim świecie.

Dzisiejsze czasy

Dziś mało kto wyobraża sobie spanie po kilka osób w jednym łóżku. Maksimum stanowi łóżko dwuosobowe i to najlepiej jak największe, aby każdy miał dużo miejsca dla siebie. Normalnością stało się również posiadanie osobnego pokoju do spania, tak zwanej sypialni. Każdy, kto może sobie pozwolić na te przyjemność w swoim mieszkaniu czy domu, takową oczywiście posiada. Nie ma się co oszukiwać, ten kto ma w domu sypialnię jest w dużo lepszej sytuacji od tego, kto takiego pokoju nie ma. Wszystko jednak w dzisiejszych czasach jest możliwe do osiągnięcia. Odrobina dobrej woli i chęci do pracy może szybko spowodować osiągnięcie zamierzonego celu. Często wystarczy jedynie porządnie zabrać się do roboty, a efekty przyjdą szybko, okazując się nie tak odległe, jakby się zdawało. I nie chodzi tutaj, aby od razu wybudować nowy dom, czy kupić duże mieszkanie. Czasem wystarczy odrobina inwencji twórczej, trochę kombinacji, kilka płyt kartonowo-gipsowych i często jest się w stanie oddzielić kawałek pomieszczenia, w którym śmiało można postawić łóżko i stworzyć fajną nowoczesną sypialnię. Nie musi być to przecież trzydziestometrowe pomieszczenie. Wystarczy na prawdę pokoik 3×4 i już można zabrać się do dzieła.

Sypialnia w domu

Jaka sypialnia powinna być w domu, aby dobrze spełniała swoją funkcję pozostaje pytaniem samym w sobie. Sypialnia taka, która będzie odpowiadała jej właścicielom jest odpowiedzią chyba najbardziej trafną. Sypialnia mała, czy duża, urządzona w stylu tradycyjnym czy może sypialnia nowoczesna ? Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie miejsca w stylu takim, jakie najbardziej nam się podoba, bo nikt inny jak sami właściciele będą na co dzień korzystać ze wszystkich jej dobrodziejstw.

Urządzamy sypialnię w stylu nowoczesnym

Ci, którzy wybierają nowoczesność powinni pomyśleć o wnętrzu minimalistycznym, czyli takim, w którym do minimum ogranicza się ilość poszczególnych elementów w pomieszczeniu. We wnętrzach tego rodzaju dominuje biel, która dość często jest łączona z inną, bardziej wyrazistą barwą np. turkusem, czy fioletem. Ważne jest dobre wyposażenie sypialni, takie jak duże fajne łóżko, prosty stolik, jakaś lampa. Sypialnia nowoczesna nie jest przepełniona żadnymi niepotrzebnymi sprzętami czy bibelotami. W zasadzie, wystrój ograniczony jest do minimum. Świetnym dodatkiem mogą okazać się jedynie wszelkie imitacje skór zwierzęcych położone na podłogę, czy jakieś fajne koce i poduszki poukładane na łóżku. Jest to jednak wystarczające, aby dodać ciepła do nowoczesnego sypialnianego pomieszczenia.
Jakie łóżko? Najlepiej białe lub czarne. Należy pamiętać jednak o tym, że białe meble wymagają odpowiedniej pielęgnacji,która wcale do najłatwiejszych nie należy. Jeśli wspólną decyzją dojdzie już do zakupu białego łóżka, najlepiej niech będzie ono wykonane ze skóry lub skóry ekologicznej. Wszelkie inne materiały w kolorze białym będą naprawdę stanowiły niemały problem, jeśli o utrzymanie czystości chodzi i tym samym sypialnia nie będzie działała na tyle odprężająco jak zamierzaliśmy. Widok brudnego łóżka w sypialni nikogo nie zachęca bowiem do relaksu.

Sypialnia dla tradycjonalistów

Typowe dla stylu klasycznego są brązy, beże i szarości.Stosowane w ciemnych, intensywnych tonacjach nadają wnętrzu charakterystycznego klimatu. Czasem możemy spotkać w tych wnętrzach także granaty, zielenie i odcienie bordo. Są to jednak kolory wymagające większych umiejętności, wiedzy i doświadczenia w tworzeniu harmonijnych kompozycji. W przeciwieństwie do stylu nowoczesnego, w stylu tradycyjnym detale odgrywają bardzo ważną rolę. Zasłony z bardzo dobrych jakościowo tkanin, lampy z przepięknymi kloszami, małe nocne stoliczki z identycznymi abażurami. Te stylizowane dodatki nadadzą wnętrzu charakter i podkreślą wyjątkową stylistykę sypialni.
Łóżko w sypialni tradycyjnej może być dowolnego koloru. Ważne, aby komponowało się z kolorystyką w całym pokoju. Styl tradycyjny nie jest bowiem jak niektórzy błędnie sądzą „plątaniną wszystkiego co ssię da”. Tutaj każdy szczegół powinien być przemyślany, ażeby cały wystrój stanowił spójną całość.

Różnica w poglądach

Mijają wieki, a styl klasyczny nadal aktualny jest w wielu polskich sypialniach i domach. Sypialnie w stylu klasycznym wydają się być znakomitą propozycją dla osób lubiących tradycyjne piękno, naturalne materiały i ponadczasową elegancję. Nie będzie błędnym stwierdzenie, że większość ludzi dojrzałych preferuje ten własnie rodzaj wystroju. Sypialnia nowoczesna natomiast świetnie pasuje i sprawdza się w nowoczesnym budownictwie, w nowoczesnych wnętrzach. Młodzi ludzie preferujący ten właśnie styl należą do grupy osób energicznych, pozytywnych, otwarcie nastawionych do otaczającego świata. Styl nowoczesny jest oczywiście polecany każdemu, jednak nie każdy ma odwagę podjąć się tego wyzwania. Nie wszyscy bowiem są w stanie poradzić sobie z tą dość radykalną zmianą. To, że sypialnia urządzona w stylu nowoczesnym podoba się dosłownie każdemu, nie oznacza jednak, że każdy byłby gotowy na taką zmianę. Zawsze jednak należy iść do przodu i próbować. Doświadczać zmian na wszystkich poziomach swojego życia. Na tyle na ile to możliwe, nie należy zatrzymywać się w miejscu, tylko iść do przodu i uparcie dążyć do celu, a przede wszystkim do nowoczesności. Kto bowiem stoi w miejscu, tak na prawdę się cofa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here