Podłoga w jodełkę

Klasyczna jodełka to mozaika układana tradycyjnie z klepek parkietu. Jednak w nowoczesnym budownictwie drewno czasem jest zastępowane imitacją tego materiału. Przykładem mogą być płytki winylowe drewnopodobne, które wyglądem i kształtem do złudzenia przypominają deski podłogowe. Jak zrobić z nich podłogę w jodełkę i do czego pasuje taka powierzchnia? Oto nasze podpowiedzi! 

Jak układać panele winylowe w jodełkę?

Jak przebiega montaż mozaiki z paneli? Załóżmy, że podłoga jest już wyrównana i przygotowana do montażu paneli winylowych. Prace trzeba rozpocząć od zmierzenia wnętrza i wyznaczenia linii środka powierzchni podłogi. Od niej wyznacza się linie pomocnicze odchodzące pod kątem 45 stopni. Wzdłuż nich należy montować pojedyncze deski. Płytki należy wsunąć jedna w drugą na klik lub na klej. Elementy znajdujące się przy końcu podłogi muszą być równo przycięte na wymiar. Końcowy etap to zamaskowanie brzegu przy pomocy listwy wykończeniowej.

Czym się różni jodełka francuska od węgierskiej?

Jodełka francuska to podstawowy rodzaj mozaiki podłogowej znany z dawnych wnętrz. Obecnie spotykana jest m.in. w pomieszczeniach urządzonych w stylu tradycyjnym, skandynawskim i retro. Krótsze boki w jodełce francuskiej są ze sobą złączone, ponieważ elementy mają kształt wydłużonego równoległoboku. Ich boki pod kątem 45 stopni tworzą kształt połowy strzałki. Panele winylowe są układane pod kątem 45 stopni. Jeden odchylony jest w lewo, drugi w prawo. Między nimi zachowany jest kąt prosty. Taki układ powtarzany jest przez całą długość pomieszczenia. 

Oprócz opisanej powyżej jodełki francuskiej spotykana jest często jodełka węgierska. W tym przypadku deseczki są ułożone pod kątem 60 stopni jedna od drugiej. Pod takim samym kątem zrobione jest zacięcie w płytkach. Stworzony przez panele kąt rozwarty sprawia wrażenie łagodniejszego niż kąt prosty. 

Rodzaje jodełki i ich charakterystyka – jodełka klasyczna

W klasycznym wydaniu polega na układaniu płytek podłogowych we wzór przypominający literę V z kątem prostym. W przeciwieństwie do jodełki węgierskiej tutaj płytki nie stykają się krótszymi bokami, tylko nachodzą naprzemiennie na końcówkę dłuższego boku. Do ułożenia takiej mozaiki potrzebne są panele winylowe prostokątne. Ich wygląd do złudzenia przypomina parkiet w dawnych domach.

Do jakich wnętrz pasuje podłoga w jodełkę?

Jodełka najlepiej prezentuje się na dużej przestrzeni. W jasnych i przestronnych pomieszczeniach warto wyeksponować ją, by mogła stać się ważnym elementem dekoracyjnym. Dlatego podłogi w jodełkę nie należy zakrywać dywanem ani wykładziną. Podłoga wykonana z paneli winylowych w jodełkę to wygodne i efektowne rozwiązanie. 

Aby wystrój stanowił spójną całość, dopasuj kolor podłogi do aranżacji wnętrza. Do pomieszczeń skandynawskich i stylizowanych na rustykalne wybierz jasne płytki w kolorze sosny. Z kolei imitacja dębu sprawdzi się w pomieszczeniach retro. Im gęstsze usłojenie, tym bardziej wyrazisty efekt uzyskasz. Producenci mają w swojej ofercie wiele rodzajów i odcieni paneli. Niektóre z nich różnią się od siebie nie tylko kątem cięcia, ale też wymiarami. Dlatego można je dopasować także do wymiarów podłogi w pomieszczeniu. Warto też dopasować je do pozostałych elementów w pomieszczeniu. Przede wszystkim zwróć uwagę na rodzaj drewna, z którego wykonane są meble oraz drzwi i ramy okienne.

Z czym komponować klasyczną mozaikę w jodełkę?

Do jodełki bardzo dobrze pasują takie dodatki jak drewniane meble i blaty oraz wyraziste dekoracje tekstylne w nasyconym kolorze. Poduszki i zasłony świetnie podkreślają klasyczny wygląd płytek podłogowych.

Kojarzona z dawnym wystrojem wnętrz, obecnie zyskująca na popularności jodełka to chętnie powielany motyw. Ułożenie płytek w ten sposób wymaga nieco więcej planowania i doświadczenia, niż typowe metody. Jednak efektowna mozaika jest z pewnością warta wysiłku włożonego w jej montaż. Odpowiednio wkomponowana w styl pomieszczenia może być wyjątkową dekoracją wnętrza, nadając mu charakteru i niepowtarzalnego wyglądu.

Tutaj znajdziesz panele winylowe w jodełkę sprawdzonych producentów: https://arcydom.pl/panele-winylowe/motyw/jodelka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here