Projekty małych domów – alternatywa dla mieszkania

Budowa domu nie wymaga ogromnej działki i monstrualnych nakładów finansowych. Do tego koszt postawienia domu jest porównywalny z ceną kupna mieszkania, a komfort – nieporównywalnie większy. Podpowiadamy, co warto wziąć pod uwagę wybierając między domem a mieszkaniem

Projekty małych domów – metraż porównywalny do mieszkania

Małe domy charakteryzują się dość niewielkim metrażem – od pięćdziesięciu kilku do ok. stu metrów kwadratowych – a więc jest to powierzchnia podobna do mieszkania w bloku czy kamienicy. Różnica polega na tym, że często mamy do dyspozycji dwa poziomy lub użytkowe poddasze, a do tego – w zależności od projektu domu – garaż lub np. taras na dachu. Dużą zaletą jest możliwość posiadania własnego ogrodu i prywatność, jaką zapewnia brak sąsiadów tuż za ścianą. Minusem wyboru domu zamiast mieszkania jest to, że raczej nie ma możliwości wybudowania domu blisko centrum miasta.

Projekty małych domów dla rodzin

Dom jest fantastycznym miejscem do zamieszkania przez rodziny, także z dziećmi. Nawet w małym domu zaaranżowanie przestrzeni jest dużo łatwiejsze niż w mieszkaniu. Przy porównywalnym metrażu mamy więcej swobody, zwłaszcza, jeżeli zdecydowaliśmy się na piętro lub użytkowe poddasze. W wypadku rodzin z małymi dziećmi lub osobami mającymi problemy z poruszaniem się, najlepszym wyborem będzie dom parterowy. W przeciwieństwie do mieszkania, nie prowadzą do niego schody, a na własnej posesji łatwiej zadbać o komfort i bezpieczeństwo poruszania się.

Projekty małych domów dla par

Zamieszkanie w małym domu może być dobrym pomysłem także dla par – dzięki temu mogą zyskać nieocenioną prywatność, a jeżeli jedna lub obie osoby pracują w domu – można zaaranżować któryś pokój lub poddasze na pracownię lub gabinet. Osoby nieplanujące posiadania potomstwa mogą zdecydować się na projekt małego domu z dużą, otwartą przestrzenią i małą sypialnią – wówczas, nawet przy niewielkim metrażu, uzyskujemy wrażenie przestronności. A dla osób często zapraszających gości lub po prostu ceniących sobie domowy relaks – płaski dach z tarasem może być idealnym miejscem do wypoczynku.

Mieszkanie w małym domu ze zwierzętami

Mieszkanie we własnym domu może być wytchnieniem, a czasem koniecznością dla osób ze zwierzętami. Nie wszyscy tolerują obecność zwierząt w bloku czy kamienicy, a administracje budynków czasami piętrzą trudności przed opiekunami czworonogów. Własny dom pozwala na zaaranżowanie go zgodnie z potrzebami swojego pupila, do tego przy odpowiednim zabezpieczeniu ogrodzenia kot lub pies może cieszyć się znaczną swobodą, także podczas nieobecności opiekunów.

Gdzie można kupić projekty małych domów?

Wykonanie projektu małego domu można zlecić architektowi lub poszukać gotowego projektu na jednej z wielu stron je oferujących, np. tu: https://pracownia-projekty.dom.pl/male_domy.html. Na takiej stronie można znaleźć setki projektów w różnych stylach i o różnych parametrach – piętrowe, z poddaszem, parterowe czy bliźniaki.  Nawet, jeżeli jesteśmy zdecydowani zlecić wykonanie nowego projektu, warto podpatrzeć gotowe rozwiązania, by móc opisać architektowi swoje oczekiwania. Poza tym może znajdziemy projekt, który spełni nasze oczekiwania, nawet jeżeli sądziliśmy, że jest to niemożliwe.

Pamiętajmy, że im bardziej zwarta bryła, tym łatwiej ogrzać budynek – a więc dom o kształcie zbliżonym do kostki będzie bardziej energooszczędny, niż rozległy czy z wystającymi elementami. Jeżeli więc zależy nam na oszczędności i dbałości o środowisko, najlepiej szukać projektów małych domów o zwartej bryle.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTani i szybki remont
Następny artykułSurowe wnętrza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here